Pelin Batu
Tüm Yazıları
Ya Bahar Ya Bahar
Ana Sayfa Tüm Yazılar Ya Bahar Ya Bahar

Bu bahar çok güzel olacak çünkü hayatımızda ne olursa olsun uzun yıllardan sonra ilk kez içimizde umut çiçekleri patladı, patlayacak.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü ölü toprağını kazıp ekilen iyilik tohumlarının filizlendiğini göreceğiz.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü uzun zamandır tutsak edilmiş canlarımıza kavuşacağız, kucaklaşacağız, birlikte büyüyeceğiz.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü enkaz altında kalmış ülkemiz; bölünmeden, ayrışmadan, sen/ ben/o demeden birlik olduğunu hatırlayacak ve helalleşecek.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü çocuklarımız hak ettikleri ilgi ve alakayı görecek, gençlerimiz korku imparatorluğunun perdesi yırtılınca özgürleşip ülkelerine dönecek.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü zedelenen adalet duygumuz onarılacak, kuvvetler ayrılığı ile adalet tanrıçasının gözleri tekrardan örtülecek.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü depremlere gebe ülkemiz sağlam temeller üzerine oturtulacak, beton rantına yenilmeyecek.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü kadınlarımız katil, sapık, arsız, fırsatçı ellere ve onları buna maruz bırakan maşalara kurban olmayacak.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü çiftçimiz boş yere kürek çekmeyecek, meyvesini heba etmeyecek.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü birimizin hepimiz, hepimizin birimiz olduğunu idrak edeceğiz.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü ormanlarımız taşocakları için kelleşmeyecek, kısa günün kârı uğruna biçilmeyecek.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü içi boşaltılmış kurumlarımızın içi doldurulacak.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü sahte diplomalarla, kayyımlarla, çalınan sınavlarla, düzmece mülakatlarla, eş-dost nepotizmiyle kolkutlarına oturtulanlar değil; hak eden, emeğiyle bir yerlere gelen liyakat sahibi insanlar görev başına
geçecek.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü Atatürk’ün hayal ettiği laik, bilime dayalı, kadın ve erkeğin eşit olduğu fabrika ayarlarımıza döneceğiz.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü tarikatların cirit attığı bir yerde çocuk istismarı aklanmayacak,
çocuk evliliklerine göz yumulmayacak.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü medyamız olsun, vatandaşlarımız olsun hapse girerim diye ya da işimden olurum diye korkmadan yanlışları eleştirebilecek.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü üniversitelerimize atanan şakşakçı oportünistler yerine, akademilerin demokratik bir şekilde seçtiğihocalarımız iş başı yapacak.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü kendi üreten, kendine yeten, dışa bu derece bağımlı olmayan bir ülke olmanın gururuyla dik duracağız.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü nehirlerimiz, topraklarımız, madenlerimiz elaleme satılıp kiralanmayacak.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü hayvanlarımıza bir meta değil bir can olduklarını hatırlatacağız.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü kaybetsek de kazansak da okun yaydan çıktığını, ne İskender’in ne şahın ne sultanın saltanatının baki kalmayacağını tarihlerden değil hayatımızda göreceğiz.

Bu bahar çok güzel olacak çünkü değişimin kaçınılmaz olduğu, bir günde değil ama sabırla, sebatla, elele, iyi niyetle gelebildiğini göreceğiz. Bir anka kuşu gibi bir anda kanatlanmayacağız, bir Pegasus gibi havalanmayacağız belki bir günde. Ama haysiyetli, dürüst, kendinden emin, gururlu olmanın huzuru ile yüz sene önce nasıl doğduysak, emperyalist güçlere kafa tuttuysak öyle tutacağız. Bunu sen değil, ben değil, biz başaracağız. Ne olursa olsun başaracağız.

 

Yazarın Diğer Yazıları
Umut ve umutsuzluğun arasından

21.yüzyılın en yaratıcı ve yıkıcı yazarlarından Osamu Dazai, intihar etmeden üç yıl evvel kaleme aldığı Pandora’nın Kutusu adlı otobiyografik eserinde, insanların umutla kandırıldığı gibi umutsuzlukla da kandırılabildiklerini hatırlatır. Umudumuzun cılız ışığını karartan, yaşama sevincimizi çalan, bize umut vaat edip bizi çıkmaz bir sokağa çıkaran, heyecanlı bir yükselişten sonra İkarusvari yere çakılmamızı sağlayan umutsuzluğun da umut […]

Devamını Oku
Kadınlar Devrimi

Kadın meselesi, Cumhuriyet’imizin ilk gününden itibaren gazetelerde, meydanlarda ve siyasette büyük kavgaların ve polemiklerin nedeniydi. Kadınlar, hukuk nezdinde eşitlik, eğitim, miras, seçme hakkı talep ederlerken devleti temsil edenlerin çoğu bu hakları vermek bir tarafa, şeriatı geri getirmek için yasa tasarıları bile öneriyordu. Neyse ki Mustafa Kemal, Tunalı Hilmi, Recep Peker ve İsmet İnönü gibi vekiller […]

Devamını Oku
Bu Sayıdan Yazılar
Yaşar Kemal’le Geçen Günler / Öğrendiklerim

Zaman zaman sorarlar, Yaşar Kemal’le olan dostluğumuzu. Hayranı olduğum bir insanın/ ulaşılmaz bildiğim bir büyük yazarın bir gün dostu oldum. Nereden nereye derim içimden. Bu yazıya başlarken Çukurova Yaşar Kemal kitabımda da anlattım. Ayşe Semiha Baban’ın içtenliği, ilgisi sayesinde onunla konuştum, birlikte oldum. Ayşe Hanım beni evine aldı, Yaşar Kemal’le söyleşmemizi sağladı. Onun içtenliğini unutamam. […]

Devamını Oku
Anadolu’unun Köklü Çınarı: Yaşar Kemal

Beykoz tarihi günlerinden birini yaşıyordu. 10 Ekim 1965 Milletvekili Genel Seçimlerinin propaganda dönemiydi. Sanat tarihçileri tarafından “Su Sarayı” olarak tanımlanan Beykoz’un simgelerinden biri olan Onçeşmeler’in yanı başındaki köşe kahvede Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) toplantısı vardı. Kahvenin içi dolmuş, sonradan gelenler dışarı taşmıştı. Gözlüklü, tok sesli, uzun boylu adam “Oyunuzu adama verin, beygire değil.” diyordu. Adam […]

Devamını Oku