Spotify ile Sesli Dergi
PDF
Olarak Oku
Hande ÇİĞDEMOĞLU
İNAN Kİ SENDEN BAŞKA KİMSE YOK İÇİMDE

Onunla yeni yıla ilk kez birlikte gireceğiz. Canım karım. Evlendiğimize inanamıyorum. Sevgililik falan tamam da aynı çatı altında olmak bambaşka bir şey. Düşünüyorum da ne kadar güzel gelin olmuştu. Dalgalı saçlarının üstüne çiçeklerden bir taç takmıştı. Bizimkiler gelinliğini biraz dekolte bulmuşlardı ama neticede onun düğünüydü, karışmalarına izin vermedim. Annem biraz küsmüştü, annem hep küser zaten. […]

Devamını Oku
HİKMET İYİDİR, CEHALET FENA Bir eğitim neferi Hasan Âli Yücel

1930 yılının sonları. Mustafa Kemal Atatürk, milletvekili ve bürokratlardan oluşan bir grupla dört ay sürecek bir yurt gezisine başlıyor. Gezi boyunca yanındakilerle sıkça sohbet ediyor, yeni kurulmuş bir devletin aydınlık yarınları için neler yapılabilir, onlarla birlikte düşünüyor. Her düşünce, her soru, her yanıt onun için altın değerinde. Yine bir gece, ufuk açıcı sohbetlere ev sahipliği […]

Devamını Oku
Üzümlü Kurabiye

Çocuk, okuldan eve döndüğünde kapıyı her zamanki gibi ritimli değil, alelade bir misafir gibi çaldı. Kapıyı açan annesini öptü, elini yüzünü yıkayıp üzerini değiştirmek için odasına gitti. Evi saran kurabiye kokusu bile onu neşelendirmemişti. Pencereden başını uzattı. Gökyüzü sonbahara yaraşır grilikteydi. Gördüğü bu rengi ilk kez kalbinde hissediyordu çocuk. Öğretmeninin son derste yaptığı duyuru her […]

Devamını Oku
Bir Döndüm ki…

Kadın bir hışım eve girdi. Elindeki anahtarları ve eczane poşetini portmantoya atıp terliklerini bile giymeden salona geçti.

Devamını Oku
Karpuzcu Cemil

Ogün evden çıktığımda bu yaştan sonra yeni bir unvanım olacağını düşünmemiştim.

Devamını Oku
Postacı

Postacı olmayı hayal etmemiştim. Pek çok çocuk gibi “büyüdüğüm zaman”a astronot, mucit, futbolcu gibi meslekleri uygun görmüştüm.

Devamını Oku
Kırmızı Işık

Gideceği yere peşinden giderdim. Onunla tanışır, konuşurdum. Nasıl bir tepki ile karşılaşacağım umurumda değildi. Mutluluğu paylaşmayı becerememiştim belki acının elinden tutabilirdim.

Devamını Oku
Başka Dünyalar

Ey Gilgameş! Bulamayacağın ölümsüzlüğü aramak için kaybettiğin zamana yazık olmuş. Sana verilen bu yaşamın tadını çıkarmaya bak! Her gününü üzüntüyle değil sevinçle geçirmeye çalış…”

Devamını Oku
Babamın Kitapları

Okumayı ne zaman öğrendim bilmiyorum ama ‘artık vakti geldi’ diye beni okula gönderdiklerinde 5 yaşındaydım...

Devamını Oku
Sebebi Sensin

Kadın düşündü. “Bugün ne giysem? Hava nasıl da sıcak! Şöyle tiril tiril bir elbise ne kadar rahat olurdu.” düşüncesi çabucak dağıldı, dolabından bir pantolon ve gömlek aldı. Saçlarını sımsıkı topladı. Sokakta dikkat çekmemeli, yürürken önüne bakmalı, kimseyle konuşmamalıydı. Metroda, otobüste, dolmuşta, iş yerinde, okulda kimsenin gözüne batmamalı, kimsenin sebebi olmamalıydı.

Devamını Oku
En çok okunanlar

İNAN Kİ SENDEN BAŞKA KİMSE YOK İÇİMDE
Aralık 28, 2023
HİKMET İYİDİR, CEHALET FENA Bir eğitim neferi Hasan Âli Yücel
Aralık 3, 2023
Üzümlü Kurabiye
Ekim 29, 2023
Son Sayı

Bültene Abone Ol

E-posta listeme abone olun ve güncel kalın!