Spotify ile Sesli Dergi
PDF
Olarak Oku
Zülfü LİVANELİ
DENEME

Bizde hiçbir zaman yeteri kadar değer verilmediğini düşündüğüm “deneme” türü, edebiyatla felsefe arasında ilginç bir noktada durur. Yazarın toplumla ve bireyle ilgili gözlemlerini, tahminlerini, tezlerini, geçmişe ve geleceğe bakışını, eleştirilerini çarpıcı bir yazı türüyle ortaya koyması “deneme” türüne girer. Denemenin en önemli özelliklerinden birisi, son derece kişisel olması. Kişisel olmayan; düşünen, gözleyen, hisseden bir insanın […]

Devamını Oku
Atatürk Karşıtları İçin Bile Gerekli

Şimdi moda Atatürk’ü tartışmak! Türkiye’deki birçok aksaklığın temelinde Mustafa Kemal Atatürk’ü görmek ve resmi ideolojinin allayıp pullamalarına karşı çıkmak prim yapıyor. Tartışmaya bir diyeceğimiz yok. Her şey gibi Atatürk de tartışılmalı. Ne var ki bu tartışmalarda sap samana karıştırılıyor gibi geliyor bana. Mustafa Kemal adlı imparatorluk subayını ve Atatürk adını alan Cumhuriyet kurucusunu sevip sevmemek […]

Devamını Oku
Vefasız Sevgili

Bizden önceki Osmanlı ve Cumhuriyet kuşakları durmadan ülkenin nasıl kurtulacağını tartıştı.

Devamını Oku
ŞABAN’IN RECEP’LEŞMESİ

Eskiden Kemal Sunal filmleri çok tutulduğu için, insanın aklına ister istemez Şaban tiplemesi ile Recep İvedik tiplemesini karşılaştırmak geliyor.

Devamını Oku
Cumhurun Kültürü

Son zamanlarda duyduğum en güzel yorum, bir Cumhuriyet Bayramı mesajındaydı.

Devamını Oku
İyilik Kavramı Üzerine Düşünmek

Nitelikli yazarların iyilik kavramı üzerine düşüncelerini derlemek fikri, değerli filantrop dostlarım Ayşen Özyeğin ve Ayla Göksel’den çıktı.

Devamını Oku
Ahlak Bilimden Önce Gelir

Yeryüzündeki şartların düzelmesi sadece bilimsel buluşlara değil, çok ahlaklı bir yaşama düzeninin gerçekleşmesine bağlıdır.

Devamını Oku
En çok okunanlar

DENEME
Aralık 3, 2023
Atatürk Karşıtları İçin Bile Gerekli
Ekim 29, 2023
Dünya İnsana Ait Değil
Ekim 2, 2023
Son Sayı

Bültene Abone Ol

E-posta listeme abone olun ve güncel kalın!